Skip to main content

Odeszła trenerska legenda

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 01.11.2020 odszedł od nas wybitny trener i działacz śp. Ludwik Biegasik.

Ludwik Biegasik urodził się 25.08.1933 w Kępnie. Karierę zawodniczą rozpoczął w Zrywie Katowice, a następnie kontynuował w Śląsku Wrocław – z którym wywalczył mistrzostwo kraju w 11stce, Górniku Siemianowice i Ruchu Chorzów. Dwukrotny reprezentant Polski w jedenastoosobowej piłce ręcznej.

Jako szkoleniowiec Ruchu Chorzów zdobył 6 tytułów Mistrza Polski i 4 tytuły wicemistrza kraju oraz 5 razy Puchar Polski, ze Zgodą Ruda Śląska wywalczył awans do I ligi. W młodzieżowej piłce ręcznej doprowadził juniorki młodsze Zgody Ruda Śląska do pierwszego w historii klubu tytułu Mistrza Polski, spod jego skrzydeł wyszedł m.in. brązowy medalista olimpijski Mieczysław Wojczak. Ponadto jako trener pracował w AZS Katowice, Pogoni Zabrze i TKKF Sośnica Gliwice.

Długoletni wiceprezes Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Katowicach, odpowiedzialny za sprawy szkoleniowe, w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Przewodniczący Rady Trenerów ZPRP.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Diamentową Odznaką ZPRP.