Przejdź do głównej treści

Odszedł Zygfryd Nowak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci byłego reprezentanta Polski Zygfryda Nowaka.

Zygfryd Nowak urodził się 11 stycznia 1933 w Katowicach.

Przygodę ze sportem rozpoczął jako lekkoatleta, a następnie przeniósł się do piłki ręcznej, z którą związany był jako czynny zawodnik w latach 1951-1963. Reprezentował barwy AZS Katowice, z którym w 11-sto osobowej piłce ręcznej wywalczył jeden złoty (1955), jeden srebrny (1957) i trzy brązowe medale Mistrzostw Polski (1952,1953,1954). W siedmioosobowej odmianie dyscypliny z tym samym klubem został wicemistrzem kraju w 1963 roku oraz trzykrotnie sięgnął po brązowy medal krajowego czempionatu w latach 1961, 1961 i 1962. W latach 1957-1958 4-krotnie wystąpił w reprezentacji Polski. Ma na koncie brązowy medal Akademickich Mistrzostw Świata zdobyty w 1955 roku w Warszawie.

Po zakończeniu kariery sportowej, jako absolwent Politechniki Śląskiej,  rozwijał się jako naukowiec i polityk. w latach 1973–1974 sprawował urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, gdzie miał realny wpływ na kształtowanie krajowej polityki przemysłowej, w 1986 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych,  Był inicjatorem Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji.

Uhonorowany odznaczeniem ZPRP „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 25.04.2026 o godzinie 10 w Kościele Św. Szczepana w Katowicach Bogucicach.